Ayrseaforth > Club News > Track & Field > Ayrshire Harriers Open Meeting – Kilmarnock – Sunday 14 April 2013

Ayrshire Harriers Open Meeting – Kilmarnock – Sunday 14 April 2013

A grand total of 80 athletes from Ayr Seaforth participated in the first Ayrshire Harriers meeting of the season at the Ayrshire Athletics Arena, Kilmarnock on Sunday 14 April. The day started out very wet and very windy but the rain stopped just in time for the first event of the day which was the 3000m although the wind didn’t let up all day and made for some very difficult runing conditions. It was never going to be a day for many pb’s to be set but none the less there were some excellent performances and it was good to see some athletes making their first appearance in a Seaforth vest.

The results were as follows :-

u11 Boys

Mark Mulgrew  80m (3rd) 13.1s, 150m (4th) 22.9s, Long Jump (8th) 2.73m,

Alex Crooks  80m (10th) 13.8s, Long Jump (4th) 3.10m

Lewis Lennox  80m (12th) 13.9s, 150m (8th) 24.3s

Jack Edwards  80m (2nd) 12.7s, 150m (2nd) 22.7s

Ruben Lindsay  80m (4th) 13.2s, Long Jump (6th) 2.86m, Shot  (2nd) 5.62m

Ewan Wilson  80m (14th) 14.3s

Mason Alexander  150m (5th) 23.4s, 600m (6th) 2:23:9

u13 Boys

Scott Sprang  Hurdles (2nd) 16.6s, 1500m (2nd) 5:24:9, Long Jump (10th) 3.37m

Sam Brotherston  100m (2nd in heat) 15s, 200m (2nd in heat) 30.5s

Andrew Morrison  100m (4th in heat) 15.1s, 200m (3rd in heat) 30.4s, Shot (1st) 6.24m

Robbie Swift  100m (5th in heat) 15.1s, 200m (5th in heat) 30.4s

Brendan Lynch  100m (1st in heat) 15.3s, 200m (3rd in heat) 29.6s, Long Jump (5th) 3.85m

Logan Cotter  100m (2nd in heat) 15.6s, 200m 30.9s, 800m (8th in heat) 2:55:2

Christopher Blockley  100m (5th in heat) 16.3s, 200m (7th in heat) 32.7s, Long Jump (9th) 3.85m

Ben McBain  100m (4th in heat) 15.4s

Daniel Martin  200m (1st in heat) 29.9s, 800m (2nd in heat) 2:35:9

Steven Martin  200m (1st in heat) 29.8s, 800m (1st in heat) 2:34:9

Declan McGhee  200m (2nd in heat) 30.8s, Long Jump (7th) 3.65m, High Jump (1st) 1.15m

Aiden Copland  200m (3rd in heat) 31.9s

Greig Oakley  800m (11th) 3:02:1, Shot (6th) 4.28m

u15 Boys

Kieran Struthers  100m (4th in heat) 13.4s, 200m (4th in heat) 27.6s

Sean Morrison  100m (5th in heat) 13.5s200m (2nd in heat) 27.5s

Jason Evans  100m (6th in heat) 13.9s

Fraser Angus  100m (1st in heat) 12.9s, 200m (1st in heat) 25.2s

Conan McGhee  100m (7th in heat) 14.3s, High Jump (3rd) 1.35m

Fraser Stirling  1500m (1st) 4:49:2

Jamie Brotherston  1500m (2nd) 5:02:06, 200m (3rd in heat) 28.2s

Euan McIntyre  1500m (4th) 5:33:00

Jack Allen  200m (5th in heat) 32.9s, 800m (6th) 3:01:2, Long Jump (6th) 3.36m

Ross Nicolson  200m (4th in heat) 28.8s, 800m 2:35:7

Lewis Ross  800m (1st) 2:23:3

Andrew Peck  Javelin (2nd) 23.71m, Shot (1st) 9.9m, Hammer (1st) 19.8m

u17 Men

John Hamilton  100m (4th in heat) 12.2s, 200m (2nd in heat) 24.5s

Jonathan Winston  100m (8th in heat) 13.3s

James Pettigrew  1500m (4th) 4:48:5

Matthew Brawley  200m (5th in heat) 25.3s

Scott Jamieson  Javelin (1st) 32.68m, Hammer (1st) 33.33m

u20 Men

Ben Steven  200m (5th in heat) 24.6s

Senior Men

Jonathan Thompson  100m (1st) 11.6s, 200m (1st) 23.7s

Fraser McKenzie  100m (3rd) 13.1s, 200m (4th) 28.2s, Long Jump (2nd) 4.61m

Andrew McElve  800m (4th) 2:12:8

Robert Tossnie  Long Jump (3rd) 4.3m, Javelin (1st) 34.01m, Shot (1st) 9.11m

u11 Girls

Gemma Bruce  80m (1st in heat) 12.8s, Long Jump (13th) 2.15m

Scarlett Ross  80m (2nd in heat) 13.5s, 150m (2nd in heat) 24.6s, Long Jump (2nd) 3.00m

Eilidh Morrison  80m (4th in heat) 13.9s150m (3rd in heat) 26.1s, Shot (2nd) 4.27m

Sophie Oxenham  80m (1st in heat) 13.2s, Long Jump (6th) 2.57m

Emma Struthers  80m (2nd in heat) 13.5s, Long Jump (9th) 2.37m, 600m (3rd) 2:25:2

Robyn McDonald  80m (3rd in heat) 13.6s, 150m (3rd in heat) 24.7s, Long Jump (17th) 2.05m

Carla Blockley  80m (4th in heat) 13.7s, Long Jump (5th) 2.62m

Neve Cassidy  80m (1st in heat) 13.6s, 150m (2nd in heat) 25.2s, Shot (6th) 3.51m

Sophie Slider  80m (3rd in heat) 13.7s, Long Jump (15th) 2.13m

Holly McIntyre  80m (4th in heat) 13.8s, 150m (1st in heat) 25.1s, Shot (1st) 5.14m

Morgan Brown  600m (2nd) 2:23:00

u13 Girls

Emma Low  Hurdles (3rd) 16.1s, 800m (7th) 2:59:5, Long Jump (13th) 3.13m

Caitlin Chilton  Hurdles (1st) 15.0s, 800m (4th) 2:55:3, High Jump (1st) 1.35m

Charlotte McDowall  80m (1st in heat) 13.1s, 800m (5th) 2:57:8, Long Jump (9th) 3.27m

Hazel kirk  80m (3rd in heat) 13.4s, Long Jump (6th) 3.50m

Kelly Cunningham  80m (5th in heat) 13.7s, Shot (8th) 4.08m

Ali Rowan  80m (7th in heat) 13.9s, Long Jump (26th) 2.44m

Natalie McDonald  80m (3rd in heat) 13.0s, 150m (4th in heat) 22.3s, 800m (9th) 3:06:2

Ellie Campbell  80m (8th in heat) 14.1s, Long Jump (23rd) 2.68m

Niamh Graham  80m (2nd in heat) 12.6s

Breegan Bilham  80m (5th in heat) 13.1s, 150m (2nd in heat) 22.5s

Emma Frew  800m (2nd) 2:41:5, Shot (5th) 4.65m, Long Jump (16th) 3.01m

u15 Girls

Kirsten McClymont  100m (2nd in heat) 13.9s, 200m (1st in heat) 28.6sLong Jump (6th) 4.06m

Anna George  100m (6th in heat) 15.7s, 200m (4th in heat) 31.5s

Mia Cullis  1500m (8th) 6:08:60

Hannah Birrell  200m (3rd in heat) 29.5s

India Birrell  800m (9th) 3:08:80

Hannah Paisley  Shot (1st) 7.98m, Javelin (3rd) 20.05m, Discus (2nd) 16.24m

Jennifer McVeigh  Shot (5th) 6.84m, Javelin (4th) 13.49m

u17 Women

Kirstin Oakley  3000m (1st) 11:04:40

Ailie Shanks  100m (4th in heat) 14.0s, 200m (4th in heat) 28.4s

Alison Leckie  100m (5th in heat) 14.3s, 200m (5th in heat) 29.5s

Rachael King  1500m (3rd) 5:47:90, 800m (4th) 2:52:60

Katherine Trainer  200m (2nd in heat) 27.1s

Lisa Rennie  800m (2nd) 2:41:80

Leigh McLevy  Hammer (1st) 34.48m

u20 Women

Caroline George  200m (2nd) 27.6s

Senior

Rachel Hunter  Hammer (1st) 52.58m