Ayrseaforth > Club News > Track & Field > West District Track & Field Championships – Kilmarnock – Friday 12 & Saturday 13 May 2017

West District Track & Field Championships – Kilmarnock – Friday 12 & Saturday 13 May 2017

This years West District Track & Field Championships took place at the Ayrshire Athletics Arena, Kilmarnock last weekend in somewhat less than ideal weather conditions. Numerous athletes represented Ayr Seaforth with no less than 3 Gold, 6 Silver and 4 Bronze medals being won. Several young athletes who are in their first year of U13 competition made their debuts on the big stage with some very impressive performances and medals won.

Special mention goes to Sophie Slider(U15) who broke the Championship record in the 300m, unfortunately as she was 2nd in the final the winner also broke it creating a new record in the process.

U13 Girls - West District Championships 2017

Name Event Result
Emma McMillan 200m(Heat 1)
800m
High Jump
30.74s(PB)
2:39.81(7th)(PB)
1.06m(6th)
Libby White 200m(Heat 2)
200m(Semi Final)
100m(Heat 2)
100m(Semi Final)
100m(Final)
Long Jump
30.06s(Q)(PB)
30.64s
14.64s(Q)
15.19s(Q)
14.98s(8th)
4.14m(2nd)(PB)
Erin Ramsay 200m(Heat 3)
200m(Semi Final)
200m(Final)
100m(Heat 1)
100m(Semi Final)
100m(Final)
28.18s(Q)(PB)
28.51s(Q)
28.35s(3rd)
14.17s(Q)
14.49s(Q)
13.91s(2nd)
Amy McCann 200m(Heat 3) 30.75s(PB)
Clare McLaughlin 200m(Heat 4)
800m
32.79s
2:40.56(11th)(PB)
Abbie Rankine 100m(Heat 1)
800m
15.61s(PB)
3:00.17(32nd)(PB)
Amy McCann 100m(Heat 2)
100m(Semi Final)
14.74s(Q)(PB)
15.57s
Eve Beswick 70mH(Heat1 2)
70mH(Final)
13.00s(Q)
12.85s(3rd)(PB)
Abbie Chilton 800m 2:59.69(31st)(PB)
Islay Hubbard 800m 2:42.39(15th)(PB)
Tess Crooks 800m 2:56.31(25th)
Jenna Beswick 800m 2:40.84(13th)(PB)

U13 Boys - West District Championships 2017

Name Event Result
Lewis Hill 1500m 5:35.40(21st)
Calum Hannah 1500m 5:32.13(19th)(PB)
Connor Scobie 800m
Long Jump
2:43.22(15th)
3.49m(11th)
Fergus Muir High Jump 1.21m(3rd)

U15 Girls - West District Championships 2017

Name Event Result
Matilda Press 200m(Heat 3)
200m(Semi Final)
200m(Final)
26.55s(Q)
26.58s(Q)
26.47s(2nd)(PB)
Sophie Slider 200m(Heat 3)
200m(Semi Final)
200m(Final)
300m(Heat 2)
300m(Final)
26.62s(Q)(PB)
26.58s(Q)(PB)
26.64s(3rd)
43.73s(Q)
42.34s(2nd)
Rosie Davidson 1500m 4:54.82(3rd)
Morven Hubbard 1500m 5:11.39(7th)
Sophie McKay Discus 22.50m(4th)(PB)
Isla Kirk 800m 2:32.19(11th)
Evie Mackay 800m 2:36.81(16th)
Georgia Bryden Javelin 21.12m(4th)

U15 Boys - West District Championships 2017

Name Event Result
Jacob Cairns 1500m 5:34.75(18th)(PB)
Toby Nixon 200m(Heat 2) 28.79s(PB)
Max McLean 800m 2:29.75(12th)

U17 Women - West District Championships 2017

Name Event Result
Emma Frew 1500m 5:17.41(9th)
Hazel Kirk 80mH 12.80s(2nd)(PB)
Jaime Hood 300m(Heat 2)
300m(Final)
43.80s(Q)
43.13s(4th)
Amy Leith Javelin 32.70m(1st)

U17 Men - West District Championships 2017

Name Event Result
Euan Duff 200m(Heat 1)
200m(Final)
100m(Heat 1)
100m(Final)
Long Jump
23.62s(Q)(PB)
23.74s
11.98s(Q)
12.39s(6th)
5.99m(2nd)
Logan Cotter 200m(Heat 1)
800m
27.70s(PB)
2:18.81(11th)(PB)
Jordan Tennent 200m(Heat 2)
100m(Heat 2)
25.14s(PB)
12.81s(Q)(PB)
Daniel Martin 400m(Heat 1)
400m(Final)
54.43s(Q)
53.62s(4th)

U20/Senior Women - West District Championships 2017

Name Event Result
Kirsten McClymont(U20) 200m(Final)
100m(Heat 2)
26.18s(2nd)(PB)
13.12s(Q)
Nadia Simpson(U20) 200m(Final)
100m(Heat 1)
26.36s(4th)(PB)
13.29s(Q)
Katie McAlpine(U20) 200m(Final) 27.18s(5th)(PB)
Carolyn Harvey(Sen) Triple Jump 11.68m(1st)
Aimee McGinley(U20) 100m(Heat 2) 13.26s(Q)
Gillian Hannah(Sen) Long Jump 3.67m(1st)

U20/Senior Men - West District Championships 2017

Name Event Result
Fraser McKenzie Long Jump 4.19m(6th)

Leave a Reply