Ayrseaforth > Club News > Track & Field > Scottish Athletics Indoor League – Match 1 – Saturday 28 October 2017

Scottish Athletics Indoor League – Match 1 – Saturday 28 October 2017

This years Indoor League got off to an early season start this year with the first match taking place in October on a date which unfortunately coincided with the Scottish National Cross Country Relays. Nonetheless Ayr Seaforth fielded the best teams available on the day with most involved in the distance running section competing at Cumbernauld in the cross country. Although it is early days with 2 more matches to come in the New Year then hopefully a final to look forward to, some of the Seaforth teams are sitting nicely after Match 1. In these events the English Athletics grading system is used to gauge performance levels of exceptional standards and on the day U13 athlete Erin Ramsay gained 2 separate Graded performances. In the 200m she attained a Grade 1 performance with a time of 28.37s beating the Grade 1 qualification standard of 28.40s while in the 60m she attained a Grade 2 performance with a time of 8.69s beating the standard of 8.70s.

U11 Boys - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Rory Kilpatrick 60m(A String)
Standing Long Jump(A String)
4th (9.69s)
2nd (1.71m)
Brady McLean 600m(A String) 4th (2:08.68)
Nathan Scott 60m(B String)
Standing Long Jump(B String)
1st (9.67s)
6th (1.47m)
Daniel Frew 600m(B String) 2nd (2:08.49)

U13 Boys - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Nils Sembins 60m (A Team)
200m (A Team)
Long Jump (A Team)
7th (9.46s)
4th (30.88s)
17th (2.22m)
Daniel Byres 800m (A Team)
High Jump (A Team)
Shot Put (A Team)
3rd (2:43.76)
5th (1.15m)
12th (4.06m)

U15 Boys - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Ryan Saxton 60m (A Team)
200m (A Team)
9th (8.97s)
8th (29.12s)
Toby Nixon 800m (A Team)
400m (A Team)
Long Jump (A Team)
8th (2:33.19)
5th (66.09s)
4th (4.46m)
Charlie Dorward 60mH (A Team)
Shot Put (A Team)
6th (11.59s)
7th (6.46m)

U17 Men - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Euan Duff 60m (A Team)
200m (A Team)
Long Jump (A Team)
2nd (7.61s)
3rd (24.11s)
1st (6.00m)
Marc Mulgrew 60m (B Team)
200m (B Team)
Long Jump (B Team)
10th (7.97s)
6th (25.22s)
6th (5.04m)
Callum McKenzie 400m (A Team)
Shot Put (A Team)
3rd (56.93s)
11th (6.02m)

U20 Men - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Daniel Martin 200m (A Team)
400m (A Team)
Shot Put (A Team)
4th (24.90s)
2nd (53.42s)
2nd (8.56m)

U11 Girls - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Oriana Baya 60m (A String)
600m (A String)
4th (9.91s)
6th (2:14.70)
Harriet McKay Standing Long Jump (A String) 8th (1.53m)
Reese Devine 60m( B String) 2nd (9.84s)
Emma Ablett 600m (B String)
Standing Long Jump ( B String)
3rd (2:18.41)
11th (1.40m)

U13 Girls - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Erin Ramsay 60m (A Team)
200m (A Team)
Long Jump (A Team)
1st (8.69s)
1st (28.37s)
2nd (4.02m)
Anna Kirk 800m (A Team)
High Jump (A Team)
Shot Put (A Team)
4th (2:47.43)
5th (1.10m)
11th (4.26m)

U15 Girls - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Imogen Tribe 60m (A Team) 6th (8.82s)
Rebecca Grieve 800m (A Team)
High Jump (A Team)
Long Jump (A Team)
2nd (2:28.28)
10th (1.15m)
1st (4.83m)
Abbie Rankine 60mH (A Team)
Shot Put (A Team)
12th (12.84s)
11th (5.84m)
Rosie Morrison 200m (A Team) 13th (31.13s)
Fay McTrusty 300m (A Team) 10th (50.21s)

U17 Women - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Sophie Slider 60m (B Team)
300m (B Team)
Long Jump (B Team)
3rd (8.45s)
2nd (43.65s)
8th (4.03m)
Gemma Bruce 60m (A Team)
300m (A Team)
8th (8.59s)
4th (44.91s)
Bethany Haugh 200m (A Team) 6th (28.52s)
Emile Oosterbeek High Jump (A Team)
Long Jump (A Team)
Shot Put (A Team)
4th (1.35m)
13th (NJ)
11th (6.56m)

U20 Women - SAIL Match 1 - 28 October 2017

Name Event Result
Kirsten McClymont 60m(B Team)
200m(B Team)
1st 8.22s)
1st (27.06s)
Aimee McGinley 60m(A Team) 3rd (8.35s)
Nadia Simpson 200m(A Team) 3rd (27.44s)
Louise Murray 60mH(A Team) 4th (11.74s)
Katie McAlpine Long Jump(A Team) 4th (4.21m)

Team League Position After Match 1

Team Position
U11 Boys Team A 2nd
U11 Girls Team A 3rd
U13 Boys Team A 7th
U13 Girls Team A 4th
U15 Boys Team A 7th
U15 Girls Team A 6th
U17 Men Team A
U17 Men Team B
7th
14th
U17 Women Team A
U17 Women Team B
5th
13th
U20 Men Team A 6th
U20 Women Team A
U20 Women Team B
4th
9th

Leave a Reply