Ayrseaforth > Club News > Track & Field > Scottish Athletics Indoor League – Match 2 – Saturday 6 January 2018

Scottish Athletics Indoor League – Match 2 – Saturday 6 January 2018

The second match of this seasons SAIL indoor league took place at the Emirates Arena, Glasgow recently and there were some very good performances by Ayr Seaforth athletes with several personal best performances recorded. Results for all Seaforth athletes can be found below:-

U11 Boys - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Rory Kilpatrick 60m (A String)
Standing Long Jump (A String)
9.65s (3rd)
1.66m (4th)
Nathan Scott 60m (B String)
Standing Long Jump (B String)
9.53s (1st)
1.58m (3rd)
Brady McLean 600m (A String) 2:11.77 (7th)
Daniel Frew 600m (B String) 2:17.47 (7th)

U11 Girls - SAIL MAtch 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Reese Devine 60m (B String)
Standing Long Jump (B String)
9.94s (2nd)
1.46m (8th)
Emma Ablett 600m (B String)
Standing Long Jump (A String)
2:20.86 (6th)
1.38m (11th)

U13 Boys - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Ben Edwards 60m (A)
200m (A)
Shot Put (A)
9.22s (3rd)
30.99s (6th)
5.36m (8th)
Connor Scobie 800m (A)
Long Jump (A)
:50.50 (12th)
3.75m (3rd)

U13 Girls - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Erin Ramsay 60m (A)
200m (A)
Long Jump (A)
8.70s (2nd)
28.50s (1st)
4.12m (3rd)
Libby White 60m (B)
200m (B)
Long Jump (B)
8.95s (3rd)
29.13s (3rd)
4.00m (6th)
Eve Beswick 60mH (A)
Shot Put (A)
10.89s (1st)
6.28m (4th)
Emma McMillan 800m (A)
High Jump (A)
2:48.62 (4th)
1.20m (2nd)
Anna Kirk 800m (B) 2:52.14 (5th)
Kendal Tribe High Jump (B)
Shot Put (B)
1.20m (3rd)
4.29m (19th)

U15 Boys - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Ryan Saxton 60m (A) 8.98s (9th)
Alex Crooks 200m (A)
400m (A)
800m (A)
Shot Put (A)
28.69s (7th)
62.36 (1st)
2:25.54 (6th)
7.21m (9th)
Toby Nixon Long Jump (A) 4.51m (3rd)
Connal O'Brien High Jump (A) 1.35m (7th)

U15 Girls - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Imogen Tribe 60m (A) 8.68s (2nd)
Abbie Rankine 60mH (A)
Shot Put (A)
12.69s (14th)
6.23m (10th)
Rosie Morrison 200m (A) 30.44s (7th)
Fay McTrusty 300m (A)
Long Jump (A)
50.71s (15th)
3.61m (16th)

U17 Men - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Euan Duff 60m (A)
200m (A)
7.66m (3rd)
24.05s (4th)
Callum McKenzie 60m (B)
200m (B)
8.24s (8th)
25.98s (9th)
Marc Mulgrew 400m (A)
High Jump (A)
58.76s (8th)
1.50m (10th)
Logan Cotter 800m (B) 2:18.74 (6th)
Max McLean 800m (A) 2:24.40 (10th)

U17 Women - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Sophie Slider 60m (A)
300m (A)
8.44s (2nd)
42.84s (1st)
Matilda Press 60m (B)
200m (B)
8.63s (5th)
7.38s (2nd)
Evie McKay 800m (B) 2:35.13 (7th)
Charlotte McDowall 800m (A)
High Jump (A)
2:43.45 (9th)
1.45m (3rd)
Emilie Oosterbeek High Jump (B)
Shot Put (B)
1.35m (12th)
6.92m (10th)
Sophie Mackay Shot Put (A) 8.01m (8th)

U20 Men - SAIL Match 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Jordan Tennent 60m(A)
400m (A)
8.30s (12th)
58.47s (5th)
Daniel Martin 200m (A)
800m (A)
Shot Put (A)
25.04s (5th)
2:13.08 (5th)
7.58m (3rd)

U20 Women - SAIL MAtch 2 - 6 January 2018

Name Event Result
Nadia Simpson 60m (B)
200m (B)
8.31s (3rd)
27.10s (4th)
Aimee McGinley 60m (A) 8.38s (5th)
Hazel Kirk 60mH (A) 10.94s (3rd)
Kirsten McClymont 200m (A) 27.29s (6th)
Jaime Hood 400m (A) 64.23s (4th)

Full match results can be found HERE

Leave a Reply