Ayrseaforth > Club News > Track & Field > Scottish Athletics Indoor League – Match 3 – Saturday 27 January 2018

Scottish Athletics Indoor League – Match 3 – Saturday 27 January 2018

The recent 3rd match in this seasons Scottish Athletics Indoor League took place at The Emirates Arena, Glasgow with some excellent results on the day. Unfortunately only two teams from Seaforth will be showing their talents in the Final with those being the U11 Boys ‘A’ Team and the U13 Girls ‘A’ Team. Results for all Seaforth athletes who competed in the match can be seen below with full match results available HERE

U11 Boys - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Rory Kilpatrick 60m (A String)
Standing Long Jump (A String)
9.76s(3rd)
1.78m (5th)
Nathan Scott 60m(B String)
Standing Long Jump (B String)
9.62s(1st)
1.68m (2nd)
Brady McLean 600m (A String) 2:03.75 (2nd)
Sam McCrorie 600m (B String) :16.34 (5th)

U11 Girls - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Emma Ablett 60m (A String)
600m (A String)
10.14s (7th)
2:16.08 (7th)
Reese Devine 60m (B String)
Standing Long Jump (B String)
9.99s (2nd)
1.60m (7th)
Oriana Baya 600m (B String)
Standing Long Jump (A String)
2:14.18 (3rd)
1.68m (4th)

U13 Boys - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Ben Edwards 60m (A)
Shot Putt (A)
9.46s (8th)
5.74m (6th)
Nils Sembins 200m (A) 30.11s (4th)
Connor Scobie 800m (A) 2:43.27 (10th)

U13 Girls - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Erin Ramsay 60m (A)
200m (A)
Long Jump (A)
8.53s (2nd)
27.75s (1st)
3.94m (4th)
Amy McCann 60m (B) 0.24s (12th)
Eve Beswick 60mH (A)
Shot Putt (A)
10.71s (2nd)
6.01m (6th)
Jenna Beswick 60mH (B)
High Jump (B)
10.81s (3rd)
1.20m (2nd)
Libby White 200m (B)
Long Jump (B)
29.79s (3rd)
3.99m (3rd)
Emma McMillan 800m (A) 2:42.66 (3rd)
Anna Kirk 800m (B) 2:50.94 (10th)
Kendal Tribe High Jump (A) 1.15m (5th)

U15 Boys - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Ryan Saxton 60m (A) 8.74s (11th)
Toby Nixon 200m (A)
Long Jump (A)
7.89s (7th)
4.74m (3rd)
Alex Crooks 400m (A)
800m (A)
Shot Putt (A)
61.04s (2nd)
2:16.88 (4th)
6.41m (10th)
Connal O'Brien High Jump (A) 1.30m (4th)

U15 Girls - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Rosie Morrison 60m (A) 9.38s (15th)
Abbie Rankine 60mH (A)
Shot Putt (A)
12.07s (11th)
5.99m (12th)
Imogen Tribe 200m (A) 28.34s (4th)
Rebecca Grieve 300m (A)
Long Jump (A)
High Jump (A)
43.85s (2nd)
4.76m (2nd)
1.30m (7th)

U17 Men - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Marc Mulgrew 60m (A) 8.10s (4th)
Mark Ferguson 60m (B)
200m (B)
8.25s (6th)
26.85s (7th)
Ziyad Elagelli 200m (A) 26.34s (5th)
Max McLean 800m (A) 2:27.18 (9th)

U17 Women - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Charlotte McDowall 800m (A)
Long Jump (A)
High Jump (A)
2:31.40 (5th)
4.63m (4th)
1.45m (2nd)
Evie Mackay 800m (B) 2:32.10 (6th)
Sophie McKay Shot Putt (A) 8.16m (6th)

U20 Men - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Jordan Tennant 60m (A)
200m (A)
8.15s (11th)
26.20s (10th)
Daniel Martin 400m (A)
800m (A)
Shot Putt (A)
55.54s (3rd)
2:27. (2nd)
8.09m (4th)

U20 Women - SAIL Match 3 - Saturday 27 January 2018

Name Event Result
Hazel Kirk 60m (A)
60mH (A)
8.26s (3rd)
9.97s (2nd)
Rebecca Campbell 60m (B)
200m (B)
8.45s (5th)
28.13s (7th)
Katie McAlpine 200m(A)
Long Jump (A)
27.95s (6th)
4.45m (4th)

Leave a Reply