Ayrseaforth > Club News > Track & Field

England Athletics U20/U23 Track & Field Championships 2017 – Bedford,England

This years England Athletics U20 & U23 Track and Field Championships took place at the Bedford International Athletics Stadium over the weekend of Saturday 17 & Sunday 18 June. Although the English Championships they are commonly seen as the British Age Group Championships and as such anyone taking home a medal can be extremely proud of their achievement.There were 3 athletes from Ayr Seaforth competing at this years event with first year U20 athlete Kirsten McClymont making her debut on the big stage in the 200m.

Conditions over the weekend were favourable for all but those competing in the distance events as the temperature on each day hit a blistering 31 degrees.

First up from the Ayr Seaforth contingent was Kirsten McClymont who ran in the first heat of the U20 Womens 200m with a time of 26.79s which was just outside her pb. The experience will no doubt bode her well for the future.

Next to compete was U23 athlete Carolyn Harvey who was competing in the Triple Jump. Carolyn jumped a distance of 11.79m which was enough to secure the bronze medal in the event.

The final Ayr athlete to enter competition was U20 distance runner Kirstin Oakley who was competing for the first time on UK soil in the 3000m steeplechase which she has been getting a taste for while competing in America. Although not a pb performance owing to the high temperatures her time of 11:11.76 safely saw her take the bronze medal.

Kirsten McClymont

Picture 1 of 4

YDL – Match 2 – Kilmarnock – Sunday 21 May 2017

The second match of this years Youth Development League (YDL) took place on Sunday at The Ayrshire Athletics Arena, Kilmarnock. Unfortunately owing to illness there were many changes to the teams on the day and several of the young athletes who were in attendance stepped up to the plate taking on events which they were not familiar with. Yet again there were numerous personal best performances on a day which started off with rain but got better as it went on. Full results of all Ayr Seaforth athletes can be found in the tables below:-

U13 Boys - YDL Match 2 - Sunday 21 May 2017 - Kilmarnock

Name Event Result
Benjamin Edwards 100m(A)
200m(A)
Shot Put(A)
14.92s(6th)
31.19s(6th)
5.56m(5th)
Jack McKinnon 100m(B)
200m(B)
High Jump(B)
15.20s(6th)
31.01s(5th)
1.15m(4th=)
Conor Scobie 800m(A)
Long Jump(A)
2:38.21(5th)
3.38m(7th)
Lewis Hill 800m(B)
75mH(A)
Javelin(A)
2:51.17(5th)
18.29s(6th)
15.45m(7th)
Adam Currie 1500m(A) 5:07.47(5th)
Fergus Muir 1500m(B)
High Jump(A)
Shot Put(B)
5:17.43(2nd)
1.20m(6th=)
5.01m(5th)
Calum Hannah 75mH(B) 17.75s(5th)
Joshua Mirtle Long Jump(B) 3.10m(7th)
Grahame Maxwell Javelin(B) 11.17m(4th)
Benjamin Edwards
Grahame Maxwell
Adam Currie
Jack McKinnon
4 x 100m Relay 7th

U15 Boys - YDL Match 2 - Sunday 21 May 2017 - Kilmarnock

Name Event Result
Marc Mulgrew 100m(A)
200m(A)
Long Jump(A)
13.12s(7th)
26.46s(7th)
4.52m(4th)
John Duthie 100m(B) 14.03s(6th)
Sammy Jones 200m(B)
300m(B)
28.24s(8th)
45.36s(5th)
Ross Drummond 300m(A)
High Jump(A)
Shot Put(A)
44.26s(7th)
1.50m(4th)
7.12m(8th)
Max McLean 800m(A)
Javelin(B)
2:27.94(6th)
12.80m(5th)
Blair Gemmell 800m(B) 2:37.58(7th)
Euan Bell 1500m(A) 5:11.00(5th)
Sam Drummond 1500m(B) 5:13.86(3rd)
Charlie Dorward 80mH(A) 17.42s(5th)
Toby Nixon Long Jump(B) 4.06m(3rd)
Lewis Martin Shot Put(B)
Discus(B)
6.10m(6th)
13.47m(6th)
Alex Crooks Discus(A)
Javelin(A)
17.69s(5th)
22.57s(6th)
Marc Mulgrew
John Duthie
Charlie Dorward
Toby Nixon
4 x 100m Relay 55.89s(8th)
Alex Crooks
Sammy Jones
Ross Drummond
Lewis Martin
4 x 300m 3:20.58(7th)

U13 Girls - YDL Match 2 - Sunday 21 May 2017 - Kilmarnock

Name Event Result
Abbie Rankine 75m(A)
Javelin(B)
12.20s(8th)
10.27m(5th)
Tess Crooks 75m(B)
800m(B)
12.67s(8th)
2:59.09(8th)
Erin Ramsay 150m(A) 21.11s(4th)
Jenna Beswick 150m(B) 22.22s(6th)
Emma McMillan 800m(A)
Long Jump(A)
High Jump(A)
2:43.82(8th)
3.65m(8th)
1.25m(7th)
Islay Hubbard 1200m(A) 4:16.60(6th)
Fay McTrusty 1200m(B)
Long Jump(B)
4:48.22(5th)
3.51m(4th)
Eve Beswick Javelin(A)
70mH(A)
High Jump(B)
Shot Put(B)
11.12m(7th
13.25s(4th)
1.05m(7th)
5.18m(4th)
Abbie Chilton 70mH(B)
Shot Put(A)
16.17s(6th)
5.53m(6th)
Tess Crooks
Abbie Rankine
Eve Beswick
Jenna Beswick
4 x 100m Relay 8th

U15 Girls - YDL Match 2 - Sunday 21 May 2017 - Kilmarnock

Name Event Result
Matilda Press 100m(A)
300m(A)
13.34s(5th)
42.12s(3rd)
Gemma Bruce 100m(B)
200m(A)
13.36s(2nd)
27.00s(5th)
Eva Kerr 200m(B) 31.49s(7th)
Emma Struthers 300m(B)
Long Jump(A)
46.99s(7th)
3.68m(8th)
Evie Mackay 800m(A) 2:31.81(6th)
Isla Kirk 800m(B) 2:34.85(2nd)
Rosie Davidson 1500m(A) 5:06.61(5th)
Morven Hubbard 1500m(B) 5:15.00(4th)
Emillie Oosterbeek High Jump(A)
Shot Put(B)
Javelin(B)
1.35m(8th)
6.34m(7th)
13.38s(5th)
Georgia Bryden Shot Put(A)
Discus(A)
Javelin(A)
7.72m(4th)
18.56m(4th)
22.28m(4th)
Matilda Press
Eva Kerr
Gemma Bruce
Emma Struthers
4 x 100m Relay 54.95s(5th)
Gemma Bruce
Matilda Press
Eva Kerr
Emma Struthers
4 x 300m Relay 3:08.47(5th)

West District Track & Field Championships – Kilmarnock – Friday 12 & Saturday 13 May 2017

This years West District Track & Field Championships took place at the Ayrshire Athletics Arena, Kilmarnock last weekend in somewhat less than ideal weather conditions. Numerous athletes represented Ayr Seaforth with no less than 3 Gold, 6 Silver and 4 Bronze medals being won. Several young athletes who are in their first year of U13 competition made their debuts on the big stage with some very impressive performances and medals won.

Special mention goes to Sophie Slider(U15) who broke the Championship record in the 300m, unfortunately as she was 2nd in the final the winner also broke it creating a new record in the process.

U13 Girls - West District Championships 2017

Name Event Result
Emma McMillan 200m(Heat 1)
800m
High Jump
30.74s(PB)
2:39.81(7th)(PB)
1.06m(6th)
Libby White 200m(Heat 2)
200m(Semi Final)
100m(Heat 2)
100m(Semi Final)
100m(Final)
Long Jump
30.06s(Q)(PB)
30.64s
14.64s(Q)
15.19s(Q)
14.98s(8th)
4.14m(2nd)(PB)
Erin Ramsay 200m(Heat 3)
200m(Semi Final)
200m(Final)
100m(Heat 1)
100m(Semi Final)
100m(Final)
28.18s(Q)(PB)
28.51s(Q)
28.35s(3rd)
14.17s(Q)
14.49s(Q)
13.91s(2nd)
Amy McCann 200m(Heat 3) 30.75s(PB)
Clare McLaughlin 200m(Heat 4)
800m
32.79s
2:40.56(11th)(PB)
Abbie Rankine 100m(Heat 1)
800m
15.61s(PB)
3:00.17(32nd)(PB)
Amy McCann 100m(Heat 2)
100m(Semi Final)
14.74s(Q)(PB)
15.57s
Eve Beswick 70mH(Heat1 2)
70mH(Final)
13.00s(Q)
12.85s(3rd)(PB)
Abbie Chilton 800m 2:59.69(31st)(PB)
Islay Hubbard 800m 2:42.39(15th)(PB)
Tess Crooks 800m 2:56.31(25th)
Jenna Beswick 800m 2:40.84(13th)(PB)

U13 Boys - West District Championships 2017

Name Event Result
Lewis Hill 1500m 5:35.40(21st)
Calum Hannah 1500m 5:32.13(19th)(PB)
Connor Scobie 800m
Long Jump
2:43.22(15th)
3.49m(11th)
Fergus Muir High Jump 1.21m(3rd)

U15 Girls - West District Championships 2017

Name Event Result
Matilda Press 200m(Heat 3)
200m(Semi Final)
200m(Final)
26.55s(Q)
26.58s(Q)
26.47s(2nd)(PB)
Sophie Slider 200m(Heat 3)
200m(Semi Final)
200m(Final)
300m(Heat 2)
300m(Final)
26.62s(Q)(PB)
26.58s(Q)(PB)
26.64s(3rd)
43.73s(Q)
42.34s(2nd)
Rosie Davidson 1500m 4:54.82(3rd)
Morven Hubbard 1500m 5:11.39(7th)
Sophie McKay Discus 22.50m(4th)(PB)
Isla Kirk 800m 2:32.19(11th)
Evie Mackay 800m 2:36.81(16th)
Georgia Bryden Javelin 21.12m(4th)

U15 Boys - West District Championships 2017

Name Event Result
Jacob Cairns 1500m 5:34.75(18th)(PB)
Toby Nixon 200m(Heat 2) 28.79s(PB)
Max McLean 800m 2:29.75(12th)

U17 Women - West District Championships 2017

Name Event Result
Emma Frew 1500m 5:17.41(9th)
Hazel Kirk 80mH 12.80s(2nd)(PB)
Jaime Hood 300m(Heat 2)
300m(Final)
43.80s(Q)
43.13s(4th)
Amy Leith Javelin 32.70m(1st)

U17 Men - West District Championships 2017

Name Event Result
Euan Duff 200m(Heat 1)
200m(Final)
100m(Heat 1)
100m(Final)
Long Jump
23.62s(Q)(PB)
23.74s
11.98s(Q)
12.39s(6th)
5.99m(2nd)
Logan Cotter 200m(Heat 1)
800m
27.70s(PB)
2:18.81(11th)(PB)
Jordan Tennent 200m(Heat 2)
100m(Heat 2)
25.14s(PB)
12.81s(Q)(PB)
Daniel Martin 400m(Heat 1)
400m(Final)
54.43s(Q)
53.62s(4th)

U20/Senior Women - West District Championships 2017

Name Event Result
Kirsten McClymont(U20) 200m(Final)
100m(Heat 2)
26.18s(2nd)(PB)
13.12s(Q)
Nadia Simpson(U20) 200m(Final)
100m(Heat 1)
26.36s(4th)(PB)
13.29s(Q)
Katie McAlpine(U20) 200m(Final) 27.18s(5th)(PB)
Carolyn Harvey(Sen) Triple Jump 11.68m(1st)
Aimee McGinley(U20) 100m(Heat 2) 13.26s(Q)
Gillian Hannah(Sen) Long Jump 3.67m(1st)

U20/Senior Men - West District Championships 2017

Name Event Result
Fraser McKenzie Long Jump 4.19m(6th)

NEW CLUB RECORD

Congratulations go to U20 athlete Kirstin Oakley who has again broken her own 3000m steeplechase club record in both U20 & Senior Womens age groups. Kirstin was placed 4th in her first ever Missouri Valley Conference Championships which took place last weekend at Wichita, Kansas. She came home in a time of 10:48.05 taking her to 2nd all time Scottish U20 for the event and 14th Woman overall.

NEW CLUB RECORDS

Congratulations yet again to Kirstin Oakley who just can’t seem to stop breaking her own club records these days. On Thursday she broke her own 3000m U20/Senior Womens steeplechase record with a time of 11:02.75 and then on Friday she competed in the 1500m when she again broke her own U20/Senior Womens record with a time of 4:37.02. Both records were broken when competing at the Bryan Clay Invitational in Los Angeles, California, USA. This makes a total of 9 records broken in the space of 4 weeks which in itself may be a record !

Ayr Seaforth Open – Sunday 9 April 2017 – Dam Park, Ayr

Sunday 9 April saw the first of the local Open meetings take place at Dam Park Stadium with the meeting hosted by Ayr Seaforth. A high turn out on the day was very pleasing to see as for the first time an online entry system was used. Good weather helped the smooth running of the competition and no doubt made it a an enjoyable experience for those young athletes competing for the first time. Results for all Seaforth athletes can be found below:-

U11 Boys - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Alfie Murphy 600m
75m
Long Jump
2:00.99
12.08s
2.86m
Rafferty Blair 600m
75m
2:11.13
13.30s
Ross Bain 600m
75m
Long Jump
2:48.36
15.81s
1.81m
Brady McLean 600m
75m
Long Jump
2:12.68
12.98s
2.03m
Findlay Muir 600m
75m
Long Jump
2:13.02
13.98s
2.50m
Jack Knox 600m
75m
2:13.89
13.70s
Adam Peacock 600m
75m
Long Jump
2:16.55
12.56s
1.99m
Lyle Hill 600m
75m
Long Jump
2:16.99
13.66s
2.57m
Sam McCrorie 600m
75m
Long Jump
2:25.66
14.05s
1.87m
Jack Wilson 75m
Shot Put
Long Jump
15.07s
2.59m
2.21m
James Le Roux 75m
Shot Put
Long Jump
12.62s
4.34m
2.56m

U11 Girls- Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Oriana Baya 600m
75m
Long Jump
2:18.41
12.36s
1.89m
Iona Bell 600m
Long Jump
2:18.77
2.56m
Erin Howie 600m
75m
2:40.19
13.73s
Iona Hubbard 600m
75m
2:08.14
13.27s
Abbie Cairns 600m
75m
Long Jump
2:22.32
12.78s
2.57m
Drew Walker 75m
Shot Put
Long Jump
13.00s
3.52m
2.92m
Reese Devine 75m
Long Jump
12.58s
1.75m
Emma Ablett Shot Put 3.59m

U13 Boys - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Lewis Hill 75mH
800m
Javelin
17.97s
2:54.75
14.71m
Calum Hannah 75mH
800m
Javelin
18.18s
2:51.89
9.85m
Graham Maxwell 100m
800m
Javelin
16.49s
3:04.21
12.46m
Jake Hardy 100m
800m
17.63s
3:06.47
Jack McKinnon 100m
800m
High Jump
15.66s
2:54.66
1.20m
Joshua Mirtle 800m
High Jump
Long Jump
2:57.43
1.00m
3.29m
Fergus Muir 800m
High Jump
2:38.36
1.15m

U13 Girls - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Eve Beswick 70mH
75m
13.45s
11.99s
Amy McCann 75m
Shot Put
11.82s
5.02m
Abbie Rankine 75m
800m
Javelin
12.09s
3:06.87
12.67m
Erin Ramsay 75m
800m
Long Jump
10.91s
2:44.81
3.88m
Rosie Morrison 75m
Long Jump
Javelin
12.22s
3.41m
10.46m
Abbie Chilton 75m
800m
12.39s
3:06.33
Kendal Tribe 75m
800m
12.68s
3:20.53
Libby White 75m
Long Jump
11.48s
3.68m
Jenna Beswick 800m 2:51.37
Morven Montgomery 75m
800m
12.88s
3:12.06
Islay Hubbard 800m 2:52.93
Tess Crooks 800m 2:54.96
Emma McMillan 800m
High Jump
Long Jump
2:48.37
1.25m
3.48m

U15 Boys - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Alex Crooks 100m
800m
Javelin
14.59s
2:24.40
23.68m
Ryan Saxton 100m 14.79s
Lewis Martin 100m 15.55s
Marc Mulgrew 100m
300m
13.72s
43.39s
Max McLean 800m 2:37.63
Euan Bell 800m
Long Jump
2:41.26
3.10m
Samuel Drummond 800m
Long Jump
2:44.51
3.17m
Max Cunningham 800m
300m
High Jump
2:49.25
53.24s
1.15m
Ross Drummond 300m
High Jump
44.81s
1.45m

U15 Girls - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Sophie Slider 100m
300m
Shot Put
13.57s
43.84s
7.21m
Morven Hubbard 800m 2:37.11
Emilie Oosterbeek High Jump 1.30m

U17 Men - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Declan McGhee 3000m 10:13.75
Euan Duff 100m
Long Jump
12.41s
6.11m
Rory McCrindle 100m 12.51s
Jordan Tennent 100m
400m
13.00s
56.69s
Daniel Martin 100m
800m
Javelin
13.17s
2:07.91
25.46m
Jamie McCullough 100m
Javelin
13.65s
22.53m
Logan Cotter 100m
400m
13.95s
63.35s
Greig Oakley 800m 2:30.96

U17 Women - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Emma Frew 3000m 11:08.59
Caitlin Chilton 800m 2:48.69
Kelly Cunningham 800m 2:51.42
Amy Leith Shot Put
Javelin
9.08m
33.66m
Kelly Cunningham Long Jump 3.51m

Senior Men - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Fraser Stirling 3000m 9:32.17
Calum MacDonald 3000m 10:20,20
Peter Laing 3000m 11:28.94

Senior Women - Ayr Seaforth Open - 9 April 2017

Name Event Result
Katie McAlpine 100m 14.13s
Gillian Hannah Long Jump 3.94m