Ayrseaforth > Club Results > Track & Field Results

U17/Senior National Indoor Championships 2017

Saturday saw this years National Indoor Championships for the U17 & Senior age groups take place at The Emirates, Glasgow with several Ayr Seaforth athletes taking part. Daniel Martin (U17) and Carolyn Harvey (Sen) saw their efforts rewarded by gaining podium places as Daniel came 3rd in the 400m and Carolyn was the winner in the Triple Jump. Full results can be found below:-

U17/Senior National Indoor Championships 2017

Name/Age Group Event Results
Hazel Kirk(U17) 60mH(3rd in heat) 9.86s
Charlotte McDowall(U17) 800m(4th in heat)
High Jump(6th)
2:28.46
1.48m
Jaime Hood(U17) 200m(5th in heat) 27.02s
Daniel Martin(U17) 400m(3rd in heat)
(3rd in final)
53.67s
52.94s(PB)
Nadia Simpson(Sen) 200m(4th in heat) 27.03s
Carolyn Harvey(Sen) Triple Jump(1st) 12.08m(PB)(CLUB RECORD)
Fraser McKenzie(Sen) Long Jump(13th) 4.27m

National Open Indoor Championships – Emirates Arena, Glasgow – Saturday 14 January 2017

 Saturday saw a number of Ayr Seaforth athletes competing at this years National Open Indoor Championships in Glasgow with several excellent personal best performances registered which is pleasing to see this early in the season. Performances for all Seaforth athletes are shown in the table below:-

National Open Championships 2017

Age Group Name Event Result
U11B Ross Bain 60m 11.62s(PB)
U13B Conor Scobie 800m 2:52.85(PB)
U15B Marc Mulgrew 60m
300m
Long Jump
8.47s
42.06s(PB)
4.75m
Lewis Martin 60m
Shot Put
9.20s(PB)
6.55m(PB)
U17M Euan Duff 60m
Long Jump
7.75s(PB)
6.11m(PB)
Daniel Martin 400m 53.54s
U20M Lewis Ross 1500m 4:07.44(PB)
U13G Eve Beswick 60mH 11.49s(PB)
Jenna Beswick Long Jump 3.55m
Libby White 60mH
60m
Long Jump
11.57s(PB)
9.28s(PB)
3.97m(PB)
Amy McCann 60m 9.46s(PB)
Morven Montgomerie 60m
Long Jump
9.85s
2.81m
Erin Ramsay 60m
200m
9.07s
29.29s(PB)
U15G Sophie Slider 60m
200m
8.39s(PB)
27.13s(PB)
Evie Mackay 800m 2:35.91
Matilda Press 300m 43.51s(PB)
Gemma Bruce 200m 26.66s(PB)
Sophie McKay Shot Put 7.94m(PB)
U17W Hazel Kirk 60m 9.93s(PB)
Jaime Hood 300m 42.38s(PB)
U20W Kirsten McClymont 200m 26.97s
Katie McAlpine 200m 27.43s(PB)
Senior Women Caroline George 60m
200m
8.45s
28.15s
Carolyn Harvey Triple Jump 11.75m(PB)

Scottish Athletics Indoor League – Match 1 – Sunday 8 January 2017

The first match of this years indoor league took place at The Emirates Arena, Glasgow on Sunday 8 January. For several of the younger athletes this was their first chance to compete in the magnificent indoor arena and many of those competing for Seaforth were rewarded with personal best performances on the day.

U11 Boys - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Findlay Muir 600m
Standing Long Jump
2:12.22(PB)
1.36m
James Leroux 600m
Standing Long Jump
2:17.79(PB)
1.46m


U13 Boys - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Jack McKinnon 60m
High Jump
9.49s(PB)
1.15m(PB)
Fergus Muir 800m
High Jump
2:45.50
1.25m(PB)
Ben Edwards 200m
Long Jump
30.89s(PB)
2.92m(PB)
Callum Hannah 200m
Long Jump
Shot Put
35.88s
3.10m
3.99m


U15 Boys - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Marc Mulgrew 60m
200m
Long Jump
8.56s
27.06s(PB)
3.95m
Charlie Dorward 60m
High Jump
9.01s(PB)
1.25m
Toby Nixon 200m
Long Jump
29.99s(PB)
3.98m(PB)
Samuel Jones 400m 65.89s(PB)
Ross Drummond 400m
High Jump
Shot Put
66.22s(PB)
1.45m(PB)
6.48m(PB)


U17 Men - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Euan Duff 60m
200m
Long Jump
7.84s
24.78s(PB)
5.65m
Rory McCrindle 60m
200m
Long Jump
7.85s
24.69s
4.68m
Logan Cotter 800m 2:20.94(PB)
Aidan Copland 800m
High Jump
2:30.32
1.42m
Daniel Martin 400m
Shot Put
53.64s
8.68m(PB)
Jordan Tennent 400m 58.58s


U20 Men - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Stuart Dunlop 60m
200m
7.97s(PB)
24.96s(PB)
Callum Meldrum 400m
Long Jump
Shot Put
57.62s
5.03m
9.99m(PB)


U11 Girls - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Drew Walker 60m
Standing Long Jump
10.42s
1.46m
Anna Kirk 600m 2:05.74(PB)
Oriana Baya 60m
Standing Long Jump
10.50s
1.50m
Iona Hubbard 600m 2:16.37


U13 Girls - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Erin Ramsay 60m 9.19s
Eve Beswick 60m
High Jump
9.64s(PB)
1.15m(PB)
Emma McMillan 800m
Long Jump
2:47.44
3.22m
Islay Hubbard 800m 3:12.19
Florence Press 60mH 11.36s(PB)
Libby White 60mH
Long Jump
12.25s
3.63m
Jenna Beswick 200m 32.23s(PB)
Fay McTrusty 200m 33.11s(PB)
Abbie Chilton Shot Put 4.20m
Rosie Morrison Shot Put 4.03m


U15 Girls - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Matilda Press 60m
200m
8.50s
27.55s
Sophie Slider 60m
200m
8.58s
27.40s
Evie Mackay 800m
Long Jump
2:35.86
3.25m
Isla Kirk 800m 2:40.87
Gemma Bruce 300m 42.76s(PB)
Holly McIntyre 300m
Long Jump
48.18s
4.13m
Sophie McKay Shot Put 8.03m(PB)
Ayesha Kemp Shot Put 7.10m


U17 Women - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Jaime Hood 60m
200m
8.41s
26.93s
Charlotte McDowall 800m
High Jump
Long Jump
2:31.47
1.52m(PB)
4.38m
Hazel Kirk 60mH 9.98s


U20 Women - SAIL Match 1 - 8 January 2017

Name Event Result
Aimee McGinley 60m
Shot Put
8.13s
5.53m
Louise Murray 400m 65.58s(PB)
Katie McAlpine Long Jump 4.44m

Ayr Seaforth Club Championships – Sunday 11 September 2016

This years Club Championships took place at a sunny but blustery Dam Park stadium and were again a great success with a large number of younger athletes competing. The home baking stall was busy throughout the day with it even having to move inside as the chocolate cakes were melting in the sunshine. Those athletes who were placed first or second in each age group will be presented with their trophies at the Annual Club Presentation Night which this year takes place on Friday 11 November at The Brig O’Doon Hotel, Ayr. A big thankyou must go to all of the volunteers who helped at the Championships as without them the day could not proceed.

Full results are shown in the tables below, any times or distances attained with zero points shown against them scored too low for the scoring tables.

U9 Girls Club Championships 2016

Position Name 60m Standing Long Jump Turbo Javelin
1st (2574pts) Reece Devine 10.1s (2554) 1.63m (20) 4.71m (0)
2nd (2163pts) Oriana Baya 10.4s (2117) 1.67m (24) 6.76m (22)
3rd (2001pts) Harriet Mackay 10.5s (1987) 1.46m (5) 5.71m (9)
4th (1921pts) Emma Ablett 10.6s (1865) 1.43m (4) 9.18m (52)
5th (972pts) Estelle Dorward 11.6s (970) 1.42m (2) 3.63m (0)
6th (739pts) Iona Jamieson 12.0s (739) 1.38m (0) 4.76m (0)

U11 Girls Club Championships 2016

Position Name 80m 200m 600m Long Jump Shot Put
1st (2396pts) Erin Ramsay 11.9s (791) 31.0s (229) 2:01.8 (1097) 3.82m (214) 3.68m (65)
2nd (2329pts) Jenna Beswick 12.6s (457) 31.8s (214) 1:57.9 (1331) 3.75m (207) 5.11m (120)
3rd (2242pts) Libby White 12.3s (600) 31.9s (212) 2:00.9 (1148) 3.50m (185) 4.52m (97)
4th (1937pts) Eve Beswick 12.6s (457) 32.9s (193) 2:03.8 (992) 3.72m (205) 4.35m (90)
5th (1552pts) Abbie Chilton 13.0s (315) 33.9s (174) 2:07.9 (805) 3.22m (161) 4.56m (98)
6th (1404pts) Iona Hubbard 13.9s (262) 34.1s (170) 2:08.1 (796) 2.82m (125) 3.32m (51)
7th (1134pts) Anna Lunan 13.6s (276) 35.4s (145) 2:15.4 (531) 2.74m (118) 3.68m (65)
8th (1040pts) Georgia Stark 13.7s (271) 36.3s (128) 2:18.5 (433) 2.85m (128) 4.07m (80)
9th (919pts) Iona Bell 14.9s (218) 39.3s (71) 2:17.9 (451) 2.71m (116) 3.68m (65)
10th (712pts) Daisy Hannigan 14.3s (244) 38.1s (93) 2:32.1 (270) 2.46m (94) 2.27m (10)
11th (694pts) Holly McKay 14.1s (253) 38.7s (82) 2:45.6 (220) 1.93m (47) 4.39m (92)

U13 Girls Club Championships 2016

Position Name 100m 300m 800m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (1366pts) Morven Hubbard 14.9s (218) 48.6s (253) 2:44.9 (223) 3.49m (184) 1.10m (182) 6.58m (176) 15.39m (130)
2nd (1152pts) Ruth McVeigh 15.7s (182) 56.1s (164) 3:31.5 (50) 3.51m (186) 1.20m (212) 6.59m (177) 19.41m (180)
3rd (1021pts) Florence Press 15.4s (196) 56.0s (166) 3:17.5 (102) 3.38m (175) 1.05m (167) 5.58m (138) 11.29m (79)
4th (994pts) Katy Broun 14.7s (227) 53.5s (195) 3:34.2 (40) 3.52m (187) 1.15m (197) 4.59m (100) 8.91m (49)
5th (956pts) Alex Meldrum 17.3s (111) 58.8s (133) 3:15.0 (111) 3.07m (147) 1.10m (182) 5.59m (138) 15.74m (134)
6th (927pts) Islay Hubbard 16.4s (151) 56.6s (159) 3:06.2 (144) 3.07m (147) 1.10m (182) 4.49m (96) 8.91m (49)
7th (878pts) Abbie Rankine 16.1s (164) 57.7s (146) 3:28.5 (61) 3.31m (169) 1.05m (167) 4.34m (90) 11.50m (81)
8th (837pts) Fay McTrusty 16.0s (169) 54.7s (181) 3:03.2 (155) 3.46m (182) 0.00 (0) 5.90m (150) 0.00 (0)
9th (709pts) Maggie Glendinning 15.6s (187) 54.6s (182) 3:35.2 (36) 3.05m (146) 0.00 (0) 4.42m (93) 10.19m (65)
10th (660pts) Rosie Morrison 16.2s (160) 54.5s (183 0.00 (0) 3.03m (144) 0.00 (0) 4.49m (96) 11.16m (77)
11th (623pts) Isabella Shanahan 17.3s (111) 62.1s (93) 3:38.4 (24) 2.78m (122) 1.05m (167) 3.90m (73) 7.60m (33)
12th (611pts) Mia Sterlini 17.2s (116) 60.8s (109) 3:46.7 (0) 2.76m (120) 1.05m (167) 4.00m (77) 6.80m (23)
13th (590pts) Kyra Reid 14.8s (222) 0.00 (0) 0.00 (0) 0.00 (0) 1.25m (227) 5.65m (140) 0.00 (0)
14th (459pts) Mairi Wallace 17.7s (93) 60.4s (114) 3:46.8 (0) 2.52m (99) 0.00 (0) 4.57m (99) 9.36m (550
15th (357pts) Emily Hughes 16.3s (156) 0.00 (0) 3:44.3 (3) 2.40m (88) 0.00 (0) 3.54m (59) 9.12m (52)

U15 Girls Club Championships 2016

Position Name 100m 300m 800m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (1758pts) Charlotte McDowall 14.1s (253) 45.4s (291) 2:38.4 (247) 4.57m (280) 1.40m (273) 7.01m (271) 12.49m (144)
2nd (1613pts) Holly McIntyre 14.0s (258) 49.3s (245) 3:02.0 (159) 4.14m (242) 1.30m (242) 6.62m (250) 15.95m (211)
3rd (1561pts) Sophie McKay 15.4s (196) 52.1s (212) 2:56.5 (180) 3.57m (191) 1.25m (227) 7.45m (295) 18.57m (261)
4th (1494pts) Gemma Bruce 14.3s (244) 45.7s (288) 2:55.5 (183) 3.51m (186) 1.40m (273) 6.26m (230) 9.63m (89)
5th (1492pts) Sophie Slider 13.8s (267) 47.0s (272) 2:59.1 (170) 3.76m (208) 1.15m (197) 6.51m (244) 12.00m (135)
6th (1484pts) Natalie McDonald 14.2s (249) 46.3s (280) 3:03.2 (155) 3.67m (200) 1.35m (258) 6.62m (250) 9.80m (92)
7th (1410pts) Olivia Stark 14.6s (231) 47.5s (266) 3:01.0 (163) 3.42m (178) 1.20m (212) 5.93m (212) 12.62m (147)
8th (1215pts) Kelly Cunningham 15.5s (191) 52.7s (205) 3:02.0 (159) 3.65m (199) 1.20m (212) 5.27m (177) 8.75m (72)
9th (1135pts) Evie Mackay 15.4s (196) 49.1s (247) 2:39.7 (242) 3.10m (150) 0.00 (0) 5.12m (169) 11.83m (131)
10th (976pts) Emma Struthers 14.7s (227) 50.6s (230) 3:17.3 (103) 3.52m (187) 0.00 (0) 4.74m (148) 9.25m (82)
11th (950pts) Eva Kerr 14.8s (222) 50.0s (237) 3:14.5 (113) 2.99m (140) 0.00 (0) 4.66m (144) 9.87m (94)
12th (685pts) Eilidh Morrison 0.00 (0) 0.00 (0) 0.00 (0) 3.34m (171) 1.15m (197) 6.08m (2210 10.03m (97)
13th (536pts) Molly Weatherston 0.00 (0) 59.6s (123) 3:32.0 (48) 2.70m (115) 0.00 (0) 6.63m (250) 0.00 (0)

U17 Women Club Championships 2016

Position Name 100m 300m 800m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (1545pts) Katie McAlpine 13.9s (262) 47.4s (267 3:05.5 (146) 4.50m (274) 1.20m (212) 6.51m (244) 12.25m (139)
2nd (1482pts) Rhea Campbell 13.4s (284) 44.5s (308) 2:48.3 (210) 3.49m (184) 1.25m (227) 5.73m (202) 8.42m (66)
3rd (1421pts) Caitlin Chilton 14.9s (218) 51.1s (224) 2:44.7 (223) 4.30m (256) 1.15m (197) 5.93m (212) 9.72m (91)
4th (1027pts) Amy Leith 0.00 (0) 0.00 (0) 0.00 (0) 3.43m (179) 0.00 (0) 7.96m (326) 32.01m (522)

U20 / Senior Women Club Championships 2016

Position Name 100m 400m 800m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (1400pts) Rebecca Campbell 13.3s (289) 72.1s (0) 2:54.8 (186) 4.22m (249) 1.25m (227) 6.88m (317) 11.94m (132)

U9 Boys Club Championships 2016

Position Name 60m Standing Long Jump Turbo Javelin
1st (909pts) Brady McLean 10.6s (896) 1.50m (0) 6.38m (13)
2nd (566pts) Sam McCrorie 11.4s (538) 1.26m (0) 7.87m (28)

U11 Boys Club Championships 2016

Position Name 80m 200m 600m Long Jump Shot Put
1st (1306pts) Conor Scobie 12.3s (327) 31.7s (179) 2:01.7 (559) 3.25m (146) 4.81m (95)
2nd (1030pts) Calum Hannah 13.4s (256) 35.6s (104) 2:06.6 (454) 2.97m (122) 4.77m (94)
3rd (911pts) James Leroux 13.7s (243) 36.0s (96) 2:09.9 (394) 2.97m (122) 3.65m (56)
4th (818pts) Ti Wilson 12.9s (279) 36.3s (90) 2:28.5 (253) 2.90m (116) 4.35m (80)
5th (789pts) Brodie McGregor 14.4s (211) 37.5s (67) 2:10.6 (382) 2.55m (86) 3.27m (43)
6th (733pts) Daniel O'Brien 13.8s (238) 36.1s (94) 2:38.5 (215) 2.82m (109) 4.27m (77)
7th (694pts) Ben Edwards 12.5s (298) 34.2s (131) 0.00 (0) 3.17m (139) 5.73m (126)
8th (621pts) Brandon Kavanagh 13.7s (243) 37.4s (69) 2:43.2 (197) 2.38m (71) 3.20m (41)
9th (541pts) Scott McGuiness 14.3s (215) 40.1s (17) 3:01.7 (126) 2.91m (117) 3.96m (66)
10th (378pts) Jack Wilson 16.0s (137) 44.0s (0) 2:43.8 (194) 1.96m (35) 2.34m (12)

U13 Boys Club Championships 2016

Position Name 100m 300m 800m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (1283pts) Lewis Martin 15.8s (147) 52.3s (181) 2:46.9 (183) 3.84m (196) 1.25m (212) 6.89m (166) 25.42m (198)
2nd (1231pts) Toby Nixon 14.9s (188) 48.9s (218) 2:44.2 (193) 3.65m (180) 1.25m (212) 5.37m (114) 17.98m (126)
3rd (1210pts) Charlie Dorward 14.8s (192) 50.0s (206) 2:59.3 (136) 3.76m (189) 1.30m (227) 6.57m (155) 15.80m (105)
4th (1019pts) Max Cunningham 15.9s (142) 52.2s (182) 2:55.9 (148) 3.32m (152) 1.10m (167) 5.38m (115) 16.64m (113)
5th (980pts) Euan Bell 16.4s (119) 51.5s (189) 2:40.8 (206) 3.26m (147) 1.15m (182) 4.60m (88) 10.09m (49)
6th (973pts) Jack McKinnon 15.2s (174) 53.3s (170) 3:10.2 (94) 3.41m (159) 1.10m (167) 5.01m (102) 16.08m (107)
7th (856pts) Eoin Doyle 15.7s (151) 50.9s (196) 2:51.2 (166) 3.31m (151) 0.00 (0) 4.95m (100) 14.53m (92)
8th (854pts) Joseph Notley-Yanez 15.1s (179) 52.7s (176) 2:57.7 (142) 3.36m (155) 0.00 (0) 5.64m (123) 13.18m (79)
9th (728pts) Blair Gemmell 16.3s (124) 53.3s (170) 3:01.8 (126) 3.14m (136) 0.00 (0) 5.14m (106) 11.84m (66)
10th (713pts) Finn Hannigan 15.7s (151) 54.3s (159) 3:10.1 (95) 3.47m (165) 0.00 (0) 4.42m (82) 11.29m (61)
11th (670pts) Sam Drummond 16.8s (101) 53.8s (165) 0.00 (0) 3.03m (127) 1.10m (167) 3.19m (40) 12.19m (70)
12th (627pts) Magnus Friel 14.4s (211) 57.0s (130) 3:09.4 (97) 0.00 (0) 0.00 (0) 4.69m (91) 15.13m (98)

U15 Boys Club Championships 2016

Position Name 100m 400m 800m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (2074pts) Euan Duff 12.7s (289) 62.6s (253) 2:41.3 (204) 5.23m (336) 1.35m (242) 10.47m (384) 30.87m (366)
2nd (1579pts) Jamie McCullough 13.6s (247) 67.0s (213) 2:50.9 (167) 4.02m (212) 1.35m (242) 7.99m (261) 21.65m (237)
3rd (1464pts) Marc Mulgrew 13.8s (238) 69.3s (191) 2:56.3 (147) 4.59m (261) 1.40m (258) 7.12m (223) 15.30m (146)
4th (1320pts) John Duthie 14.6s (202) 69.9s (186) 3:04.7 (115) 4.06m (215) 1.35m (242) 6.97m (217) 15.07m (143)
5th (1253pts) Callum McKenzie 13.8s (238) 71.4s (172) 3:04.8 (115) 3.48m (165) 1.20m (197) 6.97m (217) 15.50m (149)
6th (1012pts) Sammy Jones 14.4s (211) 69.9s (186) 2:53.2 (159) 3.72m (186) 0.00 (0) 5.93m (171) 11.98m (99)
7th (855pts) Euan Ramsay 16.2s (128) 72.6s (161) 2:45.7 (187) 3.26m (147) 0.00 (0) 4.67m (116) 13.17m (116)

U17 Men Club Championships 2016

Position Name 100m 400m 800m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (2278pts) Daniel Martin 13.1s (270) 54.7s (424) 2:12.8 (347) 4.90m (287) 1.40m (258) 8.92m (347) 26.95m (345)
2nd (2011pts) Stuart Dunlop 12.5s (298) 57.5s (302) 2:34.1 (231) 4.45m (249) 1.50m (288) 9.06m (355) 23.25m (288)
3rd (1934pts) Rory McCrindle 12.3s (327) 56.6s (337) 2:32.9 (236) 5.20m (329) 1.35m (242) 7.24m (259) 17.88m (203)
4th (1566pts) Callum Meldrum 12.9s (279) 58.8s (288) 0.00 (0) 5.06m (302) 1.45m (273) 0.00 (0) 32.20m (424)
5th (701pts) Jordan Tennant 13.1s (270) 58.7s (289) 2:57.8 (141) 0.00 (0) 0.00 (0) 0.00 (0) 0.00 (0)

U20 / Senior Men Club Championships 2016

Position Name 100m 400m 1500m Long Jump High Jump Shot Put Javelin
1st (2394pts) Andrew McElwee 12.6s (293) 57.4s (306) 5:25.1 (205) 5.85m (478) 1.75m (495) 6.70m (264) 24.84m (354)
2nd (2193pts) Kieran Struthers 12.2s (345) 55.1s (404) 5:06.6 (243) 4.77m (276) 1.60m (349) 6.27m (239) 23.68m (335)
3rd (1670pts) Sean Morrison 12.3s (327) 59.1s (286) 5:36.9 (181) 4.73m (273) 0.00 (0) 7.56m (312) 21.08m (292)
4th (771pts) Fraser McKenzie 14.6s (202) 92.1s (0) 8:13.9 (0) 4.03m (213) 0.00 (0) 5.64m (204) 13.43m (153)

National Age Group Championships 2016 – Grangemouth Stadium

This years National Age Group Championships took place at Grangemouth Stadium recently with competition taking place over two weekends. A large number of athletes from Ayr Seaforth took part with some excellent personal best performances and a few medals coming back down to Ayr. There were outstanding performances from Morven Hubbard (1st U13 Girls 1500m), Lewis Ross (2nd U17 Mens 1500m), Euan Duff (3rd U15 Boys Long Jump) and the U15 Boys 4x100m relay team of Euan Duff, Callum McKenzie, Marc Mulgrew & Jamie McCullough who took bronze in their final. Many congratulations to you all from Seaforth.

Lewis Ross, Morven Hubbard, Euan Duff

Lewis Ross, Morven Hubbard, Euan Duff

 

Full results can be found below:-

U13 Girls - National Championships - 2016

Name Event Result
Morven Hubbard 1500m 5:03.67(1st Final)(PB)

U13 Boys - National Championships - 2016

Name Event Result
Fergus Muir 800m
200m
2:40.28(3rd in section)
32.51s(6th in heat)
Alex Crooks 800m 2:34.68s(8th in section)
Toby Nixon 200m 32.05s(5th in heat)
Euan Bell 1500m 5:17.08(7th in section)(PB)
Sam Drummond 1500m 5:36.68(10th in section)
Lewis Martin Long Jump
Shot Put
Javelin
3.78m(22nd)
6.90m(8th)(PB)
25.23m(4th)
Lewis Martin
Toby Nixon
Magnus Friel
Alex Crooks
4 x 100m Relay 59.13s(5th in heat)
59.43s(8th in Final)

U15 Girls - National Championships - 2016

Name Event Result
Sophie Slider 100m

200m

13.79s(3rd in heat)
13.73s(5th in S/F)(PB)
28.61s(3rd in heat)
28.63s(5th in S/F)
Holly McIntyre 100m
200m
14.17s(7th in heat)
29.50s(5th in heat)
Sophie Woods 100m
200m
14.51s(6th in heat)
30.77s(6th in heat)(PB)
Bethany Haugh 100m 13.93s(4th in heat)
13.88s(7th in S/F)(PB)
Georgia Brown 100m
200m
14.46s(6th in heat)(PB)
30.09s(5th in heat)(PB)
Rosie Davidson 1500m 4:57.79(2nd in heat)
5:08.99(8th in Final)
Charlotte McDowall 800m 2:32.93(3rd in heat)
Evie Mackay 800m 2:33.63(4th in heat)
Gemma Bruce 200m 28.60s(4th in heat)
28.0s(4th in S/F)
Sophie McKay Discus
Shot Put
18.92m(15th)
6.90m(19th)
Holly McIntyre
Gemma Bruce
Sophie Woods
Bethany Haugh
4 x 100m Relay 54.82s(4th in heat)

U15 Boys - National Championhips - 2016

Name Event Result
Adam Rice 1500m 5:09.21(12th in heat)
Euan Duff 200m

Long Jump

24.84s(2nd in heat)
24.91s(5th in Final)
5.71m(3rd)
Euan Duff
Callum McKenzie
Marc Mulgrew
Jamie McCullough
4 x 100m Relay 51.50s(2nd in heat)
50.30s(3rd in Final)

U17 Women - National Championships - 2016

Name Event Result
Anna George 100m
200m
13.69s(6th in heat)
28.81s(6th in heat)
Hazel Kirk 80mH 13.30s(6th in heat)(PB)
Katie McAlpine 300m 46.49s(7th in heat)
Jaime Hood 200m 27.24s(4th in heat)
Kirsten McClymont 200m 27.02s(2nd in heat)
27.01s(4th in S/F)

U17 Men - National Championships - 2016

Name Event Result
Daniel Martin 800m 2:10.77(4th in heat)
2:07.07(8th in Final)
Lewis Ross 1500m 4:24.30(3rd in heat)
4:12.51(2nd in Final)

U20 Women - National Championships - 2016

Name Event Result
Aimee McGinley 100m 13.02s(7th in Final)
Louise Murray 400mH 75.53s(5th in Final)
Nadia Simpson 200m 27.23s(6th in heat)
Jaime Hood 200m 27.52s(6th in heat)

U20 Men - National Championships - 2016

Name Event Result
James Pettigrew 800m 2:02.52(4th in heat)

Senior Women - National Championships - 2016

Name Event Result
Aimee McGinley 100m 12.95s(4th in heat)
13.03s(8th in Final)
Carolyn Harvey Triple Jump 11.27m(4th)

Senior Men - National Championships - 2016

Name Event Result
Fraser McKenzie Long Jump 3.72m(11th)

 

 

 

British Miler Club 1500m/5000m – Crownpoint,Glasgow – Friday 29 July 2016

The second of this years British Miler Club meetings took place at a sunny but windy Crownpoint, Glasgow on Friday night. These races are extremely well organised with pace makers used and a high number of those competing gaining personal best performances.

At the meeting the 5000m races incorporated the National Masters Championships as well as both the East & West District Championships at the lower age groups.

First up on the night was Peter Laing who competed in the V55 Masters Age category in which he came home in 2nd place to take the silver medal with a time of 19:04.50.

In the second race of the evening Kirstin Oakley was competing in her first 5000m race on the track which was also to be her last race prior to her departure for America where she will commence her studies at university while competing in the NCAA Divison 1 . On the night she won the U20 Womens West District Championship with a new club record time of 17:39.85.

Next up were Lewis Ross (U17) and Morven Hubbard(U13) who were both competing over 1500m race distances. Both ran excellent races with Lewis finishing just outside his personal best time in 4:09.68 and Morven actually attaining a new PB in a time of 5:16.13.

Peter Laing, Kirstin Oakley, Lewis Ross, Morven Hubbard

 

Northern Ireland & Ulster Track & Field Championships – Belfast – Sunday 19 June 2016

A group of 4 athletes from Ayr Seaforth travelled across to Belfast with their coach Lauren Dickson last weekend to compete in this years Northern Ireland & Ulster Track & Field Championships which took place at the Mary Peters Stadium. It was a very worthwhile and successful trip with several medals being won. The results are shown below:-

Aimee McGinley   U19 100m   12.69s (1st)

Nadia Simpson   U18 100m   13.09s (3rd) ; 200m   26.77s (2nd)

Louise Murray   U19 400mH   1:17.09 (2nd)(PB)

Kirsten McClymont   U18 100m   13.14s (7th)

YDL Match 3 – Grangemouth – Sunday 19 June 2016

The third and final match of this years U13/U15 YDL took place on Sunday 19 June at Grangemouth. With this being the first year that Seaforth had competed in Division 1 in their own right having left the Ayrshire Harriers composite team at the end of season 2014 the objective was to secure their position in Division 1 for season 2017. This was done with the team securing 6th place in the final positions which although not quite enough to appear in the Scottish Finals was none the less mission accomplished.

The U17 team however have done enough to secure their place at this years finals which take place back at Grangemouth on 31st July. The results for all Seaforth athletes are shown below:-

U13 Boys - YDL Match 3 - Grangemouth - Sunday 19 June 2016

Name Event Result
Magnus Friel 100m(A String) 14.87s(6th)
Toby Nixon 100m(B String)
200m(A String)
High Jump(A String)
15.77s(6th)
30.92s(7th)
1.20m(8th)
Charlie Dorward 200m(B String)
Long Jump(B String)
High Jump(B String)
32.88s(8th)
3.15m(6th)
1.15m(3rd=)
Lewis Martin 800m(A String)
Javelin(A String)
Long Jump(A String)
2:43.37(7th)
23.01m(2nd)
3.88m(3rd)
Max Cunningham 800m(B String)
Shot Put(B String)
2:45.49(6th)
5.28m(5th)
Euan Bell 1500m(A String) 5:17.45(7th)
Sam Drummond 1500m(B String) 5:32.08(4th)
Leo Stack Javelin(B String)
Shot Put(A String)
16.91m(4th)
5.34m(7th)
Magnus Friel
Toby Nixon
Lewis Martin
Charlie Dorward
4 x 100m Relay 1:01.21(6th)

U15 Boys - YDL Match 3 - Grangemouth - Sunday 19 June 2016

Name Event Result
Euan Duff 100m(A String)
200m(A String)
Long Jump(A String)
12.90m(4th)
25.20s(3rd)
5.49m(1st)
Jamie McCullough 100m(B String)
300m(A String)
Shot Put(A String)
13.75s(5th)
45.94s(8th)
7.44m(6th)
Marc Mulgrew 200m(B String)
Long Jump(B String)
High Jump9A String)
28.01s(7th)
4.38m(3rd)
1.40m(5th=)
Logan Cotter 300m(B String)
800m( A String)
Javelin(B String)
45.48s(6th)
2:26.97(8th)
12.71m(7th)
Greig Oakley 800m(B String)
Discus(A String)
Shot Put(B String)
2:50.98(7th)
17.93m(5th)
6,48m(5th)
Scott Sprang 1500m(A String) 4:36.35(5th)
Adam Rice 1500m(B String) 5:03.91(4th)
Ross Drummond Discus(B String)
Javelin(A String)
High Jump(B String)
11.97m(5th)
13.25m(8th)
1.35m(4th)
Euan Duff
Marc Mulgrew
Jamie McCullough
Logan Cotter
4 x 100m Relay 53.66s(6th)

U17 Men - YDL Match 3 - Grangemouth - Sunday 19 June 2016

Name Event Result
Callum Meldrum 100mH(A String)
Shot Put(A String)
Pole Vault(A String)
16.70s(4th)
10.65m(2nd)
3.10m(1st)
Rory McCrindle 100m(A String)
200m(A String)
12.29s(4th)
24.34s(3rd)
Lewis Ross 800m(A String)
1500m(A String)
2:02.71(1st)
4:23.59(2nd)
Michael Bargh 200m(B String)
Shot Put(B String)
24.14s(1st)
9.20m(1st)
Daniel Martin 800m(B String)
1500m(B String)
2:07.65(1st)
5:15.19(2nd)
Stuart Dunlop 100m(B String) 12.61s(3rd)

U13 Girls - YDL Match 3 - Grangemouth - Sunday 19 June 2016

Name Event Result
Katy Broun 75m(A String)
150m(A String)
11.18s(7th)
22.82s(6th)
Abbie Rankine 75m(B String)
150m(B String)
12.44s(B String)
24.78s(8th)
Ruth McVeigh 800m(A String)
Shot Put(A String)
High Jump(A String)
3:02.17(8th)
5.50m(8th)
1.15m(7th)
Morven Hubbard 1200m(A String)
High Jump(B String)
4:03.27(2nd)
1.10m(6th)
Islay Hubbard 1200m(B String)
Long Jump(B String)
4:49.74(6th)
2.70m(8th)
Florence Press 70mH(A String)
Long Jump(A String)
14.87s(7th)
3.04m(8th)
Alex Meldrum Shot Put(B String) 4.33m(7th)
Katy Broun
Morven Hubbard
Abbie Rankine
Florence Press
4 x 100m Relay 1:03.30(8th)

U15 Girls - YDL Match 3 - Grangemouth - Sunday 19 June 2016

Name Event Result
Sophie Woods 100m(A String) 14.10s(8th)
Sophie Slider 100m(B String) 14.24s(7th)
Gemma Bruce 200m(A String)
300m(A String)
75mH(A String)
28.48s(6th)
44.34s(6th)
13.52s(5th)
Holly McIntyre 200m(B String)
300m(B String)
Long Jump(A String)
29.25s(7th)
47.16s(7th)
3.88m(7th)
Charlotte McDowall 800m(A String)
High Jump(A String)
2:28.11(5th)
1.40m(4th)
Evie Mackay 800m(B String) 2:29.73(4th)
Rosie Davidson 1500m(A String)
Long Jump(B String)
4:57.27(5th)
3.26m(6th)
Kelly Cunningham 1500m(B String) 5:58.81(8th)
Sophie Mackay Discus(A String)
Javelin(B String)
Shot Put(A String)
17.81m(3rd)
14.76m(4th)
7.52m(5th)
Ayesha Kemp Discus(B String)
Javelin(A String)
Shot Put(B String)
14.53m(3rd)
14.85m(6th)
7.06m(3rd)
Emilie Oosterbeek High Jump(B String) 1.30m(5th=)
Holly McIntyre
Sophie Slider
Sophie Woods
Gemma Bruce
4 x 100m Relay 55.33s(7th)

U17 Women - YDL Match 3 - Grangemouth - Sunday 19 June 2016

Name Event Result
Phoebe Lewis 80mH(A String)
100m(A String)
200m(A String)
13.83s(4th)
14.02s(6th)
28.58s(6th)
Caitlin Chilton 800m(A String)
1500m(A String)
Long Jump(B String)
2:43.87(5th)
5:43.47(3rd)
4.10m(2nd)
Katie McAlpine 200m(B String)
Long Jump(A String)
Shot Put(B String)
28.58s(4th)
4.41m(3rd)
6.79m(2nd)
Mia Cullis 800m(B String) 2:45.00(3rd)
Anna George 100m(B String) 13.75s(2nd)
Anna George
Phoebe Lewis
Katie McAlpine
Mia Cullis
4 x 100m Relay 54.83s(3rd)
Amy Leith Shot Put(A String) 8.39m(3rd)

U12 superteams – Saturday 18 June 2016 – Dam Park,Ayr

This years U12 superteams competition took place on Saturday 18 June at a sunny Dam Park Stadium, Ayr. This was the first time this competition has taken place at Ayr and it was great to see so many people enjoying a full day of athletics competition for athletes who were all aged 10yrs/11yrs. This is always a very well attended competition with almost 300 athletes taking part and around 500 spectators. The competition comprises of teams of 4 athletes with each competing in the 75m, long jump, turbo javelin and a team 4 x 100m relay.

After a long day the Ayr Seaforth Girls ‘A’ Team of Jenna Beswick, Eve Beswick, Libby White and Erin Ramsay came 3rd overall to win the Seaforths first ever medal in this particular competition. The Seaforth Boys ‘A’ Team of Magnus Friel, Connor Scobie, Ben Edwards and Ethan Levington were unlucky and missed out on 3rd place by a mere 7 points finishing in 5th place.

Full results for all Seaforth athletes can be seen below:-

Girls superTEAMS 2016

Team Event Result
Girls 'A' Team 4 x 100m 1:00.64
Jenna Beswick 75m
Long Jump
Javelin
12.11s
3.62m
9.68m
Eve Beswick 75m
Long Jump
Javelin
12.24s
3.73m
9.94m
Libby White 75m
Long Jump
Javelin
12.09s
3.66m
8.08m
Erin Ramsay 75m
Long Jump
Javelin
12.04s
3.24m
7.55m
Girls 'B' Team(11th) 4 x 100m 1:02.32
Abbie Chilton 75m
Long Jump
Javelin
12.87s
3.04m
6.71m
Abbie Rankine 75m
Long Jump
Javelin
12.36s
3.09m
11.05m
Amy McCann 75m
Long Jump
Javelin
11.76s
3.30m
12.04m
Fay McTrusty 75m
Long Jump
Javelin
12.19s
3.30m
10.95m
Girls 'C' Team(21st) 4 x 100m 1:08.07
Tess Crooks 75m
Long Jump
Javelin
13.21s
3.21m
8.81m
Kate Miller 75m
Long Jump
Javelin
12.64s
3.18m
8.23m
Islay Hubbard 75m
Long Jump
Javelin
13.60s
3.05m
8.50m
Lucinda McKillop 75m
Long Jump
Javelin
13.82s
2.66m
8.38m

Boys superTEAMS 2016

Team Event Result
Boys 'B' Team(5th) 4 x 100m 1:02.19
Magnus Friel 75m
Long Jump
Javelin
11.26s
3.42m
16.94m
Connor Scobie 75m
Long Jump
Javelin
13.11s
3.33m
11.98m
Ben Edwards 75m
Long Jump
Javelin
12.23s
3.22m
15.79m
Ethan Levington 75m
Long Jump
Javelin
12.78s
3.42m
11.79m
Boys 'B' Team(20th) 4 x 100m 1:05.75
Harry Dorward 75m
Long Jump
Javelin
14.14s
2.76m
11.98m
Jack McKinnon 75m
Long Jump
Javelin
12.62s
3.15m
12.98m
Eion Doyle 75m
Long Jump
Javelin
12.10s
3.03m
9.29m
Tomas Scobie 75m
Long Jump
Javelin
12.71s
2.54m
11.59m
Boys 'C' Team(31st)
COMPOSITE(Incomplete)
Ti Wilson 75m
Long Jump
Javelin
13.26s
2.63m
11.52m
Anna Lunan 75m
Long Jump
Javelin
13.15s
2.64m
8.42m
Anna Lambert 75m
Long Jump
Javelin
13.85s
2.65m
6.45m